Ev Toplumlar
Kategori:

Toplumlar

Reklam

 

Florida’lı bu çift sadece özel bir günde fotoğraf çektirmekle kalmadılar, aynı zamanda dünyanın dört bir yanından gelen sürpriz bir konukla fotoğrafta yer alacak kadar da şanslıydılar.

Gün batımında sahilde gezinirken Dan Mozer hamile eşinin fotoğrafını çekmeye karar verdi.

La foto dio la vuelta al mundo. Los fotógrafos de naturaleza podrían pasarse media vida intentando hacer una foto así.

Dan, de Jacksonville, Florida, quería retratar a su bella esposa embarazada en la playa cercana a su casa.

En aquel momento, su mujer Angeline estaba esperando su primer hijo, un niño, y se acercaba la fecha del parto. Dan quería asegurarse de tener el mayor número posible de fotos de ella antes de que diera a luz.

La pareja decidió dar un romántico paseo por Atlantic Beach cuando Dan sugirió hacer una foto de la puesta de sol.

Angeline aceptó y pensó en ponerse de perfil para que se viera bien su barriguita.

Detrás de ella, las olas rompían en la orilla. Todo era perfecto.

Invitado inesperado

Un invitado inesperado apareció en el fondo. La pareja no daba crédito a lo que veían sus ojos. Detrás de Angeline, un delfín salió del agua y quedó inmortalizado en la foto.

 

Dan sabía que en esa zona hay delfines, así que ver uno ni siquiera habría sido una sorpresa, pero verlo saltar fuera del agua justo en el momento de la toma, ¡eso sí que fue una sorpresa!

«¡Cuando volví a mirarlo me quedé de piedra! Desgraciadamente se perdió la escena», dijo Dan a AWM.

Cambio de nombre

Angeline dio a luz poco después de que la foto se hiciera viral. Llamaron a su bebé Courtland.

Dan dijo que, tal y como él lo ve, Courtland estaba «conjurando delfines» ese día. Y añadió: «No, no vamos a cambiar el nombre de nuestro hijo a Dolphin (delfín) como sugeristeis», dijo a Yahoo News.

«El delfín dio dos saltos, pero la primera toma salió mejor y me gusta más», dijo Dan. «Se olvida muy fácilmente lo mágico que puede ser ver a un delfín saltando fuera del agua».

Dan realmente consiguió hacer una foto maravillosa. Estamos seguros de que cuando Courtland crezca le encantará esta foto tanto como a nosotros.

Por favor, comparte si te ha gustado esta mágica foto tanto como a nosotros.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklam

Biz de Hande Kazanova’nın 2024 yılı Temmuz ayı burç yorumlarını sizin için derledik. İşte detaylar…

2024 Temmuz Ayı Burç Yorumları

Hande Kazanova’nın değerli bilgileri ve astrolojik gözlemleri ile Temmuz ayının burçlar için neler getireceğini detaylı olarak inceleyeceğiz. Bu ay boyunca sizi bekleyen durumları öğrenecek ve bu bilgileri hayatınıza nasıl entegre edebileceğinizi keşfedeceksiniz. Temmuz ayı, büyük değişimler ve yeni başlangıçlar için uygun bir dönem olabilir. Bu eşsiz astroloji rehberini kaçırmayın ve burcunuzun yol haritasını belirlemeye başlayın!

Bu ay, burçlar için neler getiriyor? 2024 Temmuz ayı burç yorumlarını sizin için derledik.

Her bir burcun, Temmuz ayı boyunca karşılaşabileceği durumları detaylı olarak inceleyelim…

Temmuz 2024 Koç Burcu Yorumları

Koç ve Yükselen Koçlar;

Parasal Konular ve Kararlar:

Bu ay, finansal meseleler gündeminizin merkezinde olacak. Parayla ilgili nasıl hareket etmeniz gerektiğine dair önemli bilgiler öğrenecek ve uygulayacaksınız.

Aşk ve Sosyal Hayat:

2 Temmuz’dan sonra aşk hayatınız canlanacak. Hem aşkı daha çok konuşacak hem de hayatınıza almak isteyeceksiniz. Hobilerinize de daha fazla zaman ayırabileceksiniz. 11 Temmuz’dan itibaren, hayatınızda biri yoksa, bu durumu değiştirme gerekliliğini hissedeceksiniz. Evliyseniz, eşiniz veya partnerinizin sosyal çevresiyle bir araya gelme fırsatınız olacak ve keyifli planlar yapabileceksiniz.

Yeni Ay ve Ailevi Kararlar:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda gerçekleşecek Yeni Ay, ailevi konularla ilgili önemli kararlar almanızı gerektirecek. Aile üyelerinizin (anne, baba) hayatında önemli değişiklikler olabilir. Ayrıca, evinizle ilgili uzun vadeli kararlar almanız gerekebilir. Bu Yeni Ay, bu kararları hayata geçirmek için bir fırsat sunacak. Alışkanlıklarınızla ilgili değiştirmek istediğiniz konular varsa, bu dönemde harekete geçebilirsiniz.

Dolunay ve Kariyer:

21 Temmuz’daki Dolunay, Haziran sonunda aldığınız kararların sonuçlarını göreceğiniz önemli bir dönem olacak. Bu Dolunay, kariyer ve meslek hayatınızda gerçekleşecek ve hayat amacınız ve hedeflerinizle ilgili bir sonuca varmanıza yardımcı olacak.

Yazın Ritmine Uyum:

Dolunay sonrası, daha keyifli ve aşk dolu bir döneme gireceksiniz. Yazın ritmine ayak uyduracak ve daha rahat bir döngüye merhaba diyeceksiniz.

Temmuz 2024 Boğa Burcu Yorumları

Boğa ve yükselen Boğalar;

Ayın Başlangıcı ve Maddi Konular:

1 Temmuz itibarıyla ay Boğa burcundayken aya başlıyoruz, bu da sizin ayınız demek. Maddi konular ve güvence altına almak istediğiniz durumlar önem kazanacak. İş ve yer değişiklikleri gibi durumlar bu ay içerisinde gerçekleşebilir.

Ev ve Aile:

2 Temmuz’dan itibaren evinize ve ailenize daha fazla zaman ayırmak isteyeceksiniz. Evinizde daha fazla misafir ağırlayabilir ve sosyalleşme ihtiyacı hissedebilirsiniz. Çalışıyorsanız, işinizi evden yürütebileceğiniz bir döneme girebilirsiniz. Emlak alım, satım ve kiralama gibi konular da gündeminizde olacak. Bu konularla ilgili önemli görüşmeler 2 Temmuz’dan itibaren 15 gün boyunca devam edecek.

Venüs’ün Etkisi:

11 Temmuz’da Venüs ev alanınıza geçecek. Bu, evde rahatlama, keyif yapma, misafir ağırlama ve tadilat işleriyle ilgilenme zamanıdır. Evde sevdiklerinizle vakit geçirmekten büyük mutluluk duyabilirsiniz.

Yeni Ay ve İletişim:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda gerçekleşecek Yeni Ay ile iletişim işleriniz hızlanacak. Ticaret, ulaşım, haberleşme ve medya ile ilgili işlerinizde hızlı gelişmeler olabilir. Yakın çevrenizle, akrabalarınızla ve kardeşlerinizle olan ilişkileriniz de güçlenecek.

Dolunay ve Seyahat:

21 Temmuz’daki Dolunay, seyahatlerinizi hızlandırabilir ve medya veya ticari faaliyetlerle ilgili daha önce aldığınız kararların sonuçlarıyla sizi karşılaştırabilir. Bu dönemde önemli haberler alabilir ve planlarınızı gerçekleştirme potansiyeliniz yüksek olacak.

Aşk ve Hobiler:

26 Temmuz’dan itibaren aşk, keyif, mutluluk, hobiler ve spor faaliyetleri hayatınızda daha fazla yer alacak. Bu dönem, bu alanlarda girişimlerde bulunmak için ideal olacaktır.

Temmuz 2024 İkizler Burcu Yorumları

Geri Planda Kalma İsteği ve Yurt Dışı Planları:

Bu ay, geri planda kalma isteğiniz yüksek olacak. Yurt dışı planlarınız hız kazanabilir ve uzak yerlerden gelecek haberler ya da çalışma koşullarınızla ilgili bazı konular zihninizi meşgul edebilir. Tamamlanmamış işlerden dolayı kafanız dolu olabilir, ancak endişelenmeyin. Jüpiter’in etkisiyle çeşitli fırsatlar ve şanslar karşınıza çıkacak.

Yeni Ay ve Maddi Konular:

6 Temmuz’da gerçekleşecek Yeni Ay ile maddi konularda önemli adımlar atabilirsiniz. Elinize para geçebilir ve bu parayı evinize, ailenize harcamak isteyebilirsiniz. Ancak, ödemeler dengesini iyi korumanız gereken bir ay olduğunu unutmamalısınız. Ailenize yapacağınız harcamalar artabilir, yiyecek ve içecek gibi gıda alanlarına daha fazla para harcayabilirsiniz. Güzel haber şu ki, bir yandan da cebinize para girecek.

Merkür ve İletişim:

2 Temmuz’dan itibaren Merkür Aslan burcuna geçiyor. Bu dönemde akrabalarınız ve kardeşlerinizle, yakın çevrenizle olan iletişim hızlanacak. Uzun zamandır görmediğiniz akrabalarınız, kuzenleriniz ve komşularınızla bir araya gelebilir ve iletişiminizi artırabilirsiniz.

Venüs’ün Etkisi:

11 Temmuz’dan itibaren Venüs de bu alanlarınıza geçiyor. İletişim, satış, tanıtım, medya ve eğitim alanlarında güzel sonuçlar ve bağlantılar elde edebilirsiniz.

Dolunay ve Maddi Konular:

21 Temmuz’daki Dolunay, maddi konulara dikkat çekiyor. Geçtiğimiz aylarda bir borcun altına girdiyseniz veya parayla ilgili önemli kararlar aldıysanız, bu Dolunay ile aldığınız kararların sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Bu da sizi rahatlatacak. Borcunuzun bittiğini veya parayla ilgili konuların istediğiniz gibi sonuçlandığını görebilirsiniz.

Güneş’in Aslan Burcuna Geçişi:

22 Temmuz’dan itibaren Güneş Aslan burcuna geçecek ve sizin için çok hareketli bir dönem başlayacak. Ancak, 26 Temmuz’dan sonra evinize, yuvanıza ve burada yapılması gerekenlere daha fazla vakit harcayabilirsiniz.

Temmuz 2024 Yengeç Burcu Yorumları

İletişim ve Sosyal Çevre:

Bu ay, iletişim becerilerinizin ön planda olduğu bir dönem başlıyor. Sosyal çevrenizle bolca vakit geçirecek ve farklı mekanlarda bulunacaksınız. Arkadaşlarınızla zaman zaman anlaşmazlıklar ve tartışmalar yaşayabilirsiniz, ancak bu durum sosyal hayatınızı daha da hareketlendirecek. Farklı organizasyonlara katılmaktan çekinmemelisiniz.

6 Temmuz’daki Yeni Ay:

6 Temmuz’da gerçekleşecek Yeni Ay, sizin Yeni Ay’ınız olacak. Geçtiğimiz yıl boyunca hayatınızı gözden geçirdiyseniz ve yeni planlar yaptıysanız, şimdi bu planları hayata geçirme zamanı. Bu dönemi tohum ekme dönemi olarak görmelisiniz; küçük adımlar bile büyük değişimlere yol açabilir. Eviniz, aileniz, sevdikleriniz, kendiniz, görüntünüz ve sağlığınızla ilgili önemli kararları bu Yeni Ay’la beraber alabilirsiniz.

Maddi Konular:

2 Temmuz’da Merkür’ün Aslan burcuna geçişi, maddi konulara daha fazla odaklanmanıza neden olacak. Parayla ilgili konuşmalar, anlaşmalar ve sözleşmeler gündeme gelebilir. Parasal sorunlarınızı çözme fırsatları da doğabilir. 11 Temmuz’da Venüs de bu alanlara geçerek, maddi konularda elinizi rahatlatacak.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da Oğlak burcunun son derecelerinde bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, ikili ilişkiler ve özel hayatınıza dikkat çekiyor. 22 Haziran sonunda da Oğlak burcunda bir Dolunay vardı ve o dönemde önemli kararlar almış olmalısınız. Bu Dolunay, aldığınız kararların işleyip işlemediğini veya bu kararlarda bir değişiklik olup olmadığını gösterecek. Buna göre önemli kararlar alabilirsiniz: Ya devam edeceksiniz ya da sonlandıracaksınız.

Merkür’ün Geçişi:

26 Temmuz’dan itibaren Merkür, iletişim alanlarınızı hızlandıracak. Bu tarihten sonra, yakın çevrenizle yapacağınız kısa vadeli planlar ve programlar hayatınızı güzelleştirebilir.

Temmuz 2024 Aslan Burcu Yorumları

Kariyer ve Sosyal Hayat:

Bu ay, kariyer fırsatlarıyla dolu bir dönem sizi bekliyor! Çalışmıyor olsanız veya tatilde bile olsanız, kalabalık ortamlarda bulunacak ve ailenizle daha fazla vakit geçireceksiniz. Göz önünde olacağınız bu ortamlarda, bazı mücadeleci durumlar da ortaya çıkabilir. Çekişmeler ve inatlaşmalar yaşanabilir, bu yüzden pasif-agresif davranışlardan kaçınmanızda fayda var.

6 Temmuz’daki Yeni Ay:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda gerçekleşecek Yeni Ay, sizin Yeni Ay’ınız değil. Bu nedenle 6 Temmuz ve sonrasındaki iki hafta boyunca büyük girişimlerden, yeniliklerden ve kararlarınızı uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu Yeni Ay, yurtdışıyla bağlantılı işlerinizde hızlanma sağlayabilir veya kötü bir alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ancak kişisel girişimler ve işle ilgili konularda desteklenmeyeceksiniz.

12 Temmuz’da Merkür’ün Geçişi:

12 Temmuz’da Merkür burcunuza geçecek ve iletişimde rahatlama dönemi başlayacak. Uzun zamandır kafanızda bazı konuları düşündüyseniz ve geçmişle ilgili hesaplaşmalar yaşadıysanız, 2 Temmuz’dan sonra kendi yolunuzu daha net görebilirsiniz. Hayatınızı, planlarınızı ve hayallerinizi etrafınızdaki insanlara daha kolay aktarabileceksiniz.

11 Temmuz’da Venüs’ün Geçişi:

11 Temmuz’dan sonra Venüs’ün Aslan burcuna geçişiyle güzelleşme dönemi başlıyor. Görüntünüze, kılığınıza ve kıyafetinize daha fazla önem vereceksiniz. Alışveriş yapacak, sosyalleşecek ve çevrenizdeki insanlara “Bakın, ben buradayım” mesajı vereceksiniz.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da gerçekleşecek Dolunay, sağlığınızla ilgili önemli bir konuyu gündeme getirecek. 21 Temmuz civarında (+/- 3 gün) sağlığınızla ilgili önemli bir karar alabilirsiniz.

22 Temmuz’da Güneş’in Geçişi:

22 Temmuz’dan sonra Güneş burcunuza geçiyor ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Kendinize olan güveniniz artacak ve güçlü, sağlıklı, iyimser etkilerle hayatınızın daha da güzelleştiğini göreceksiniz.

Parasal Konular:

Parayla ilgili mevzuları ay sonuna bırakın. Ay sonunda finansal konularda daha rahat olacağınızı göreceksiniz.

Temmuz 2024 Başak Burcu Yorumları

Ayın Başlangıcı:

Bu ay, uzak yerlerden gelen haberler ve yapacağınız seyahatlerle başlayacak. Seyahat etme şansınız yüksek, ayrıca bir eğitim veya seminere katılma olasılığınız da var.

2 Temmuz’da Merkür’ün Aslan Burcuna Geçişi:

Merkür 2 Temmuz’da Aslan burcuna geçiyor, bu da önemli işlerden biraz elinizi ayağınızı çekmeniz gerektiğini gösteriyor. Sırlarınızı ve planlarınızı etrafınızdaki insanlarla paylaşmamak bu dönemde daha doğru olacak, çünkü arkanızdan dedikodu yapılması veya gizli işlerin dönmesi gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Aile İlişkileri ve Yurtdışı Bağlantıları:

Ailenizle, özellikle annenizin kardeşleri veya akrabalarıyla iletişiminiz hızlanabilir. Yurtdışı bağlantılı bir işiniz varsa, burada konuşmalar ve görüşmeler artabilir.

11 Temmuz Sonrası:

11 Temmuz’dan itibaren kendi içinize çekileceğiniz bir döneme giriyorsunuz. Bu dönemde dinlenmeye ve ruhunuza vakit ayırmaya özen göstermelisiniz, çünkü yeni bir döneme hazırlık yapıyorsunuz. Ağustos ayının ikinci yarısında hayat sizin tarafınıza dönmeye başlayacak.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da gerçekleşecek Dolunay, aşk hayatınız, çocuklarınızla ilgili konular, sanatsal ve yaratıcı işleriniz veya hobilerinizde önemli kararları gündeme getirecek. Haziran sonunda aldığınız ve uygulamaya koyduğunuz kararların sonuçlarını bu Dolunay ile alabilirsiniz. Bu dönemde bazı gerçekliklerle yüzleşebilir ve sonlanması gereken işleri bitirme gerekliliğini fark edebilirsiniz.

26 Temmuz’da Merkür’ün Geçişi:

26 Temmuz’dan sonra Merkür burcunuza geçecek ve üzerinizden büyük bir yük kalkmış gibi hissedeceksiniz. Merkür sizin yönetici gezegeniniz olduğu için, özellikle Temmuz ayında sağlığınızla ilgili yaşadığınız zorlanmalar da geride kalmaya başlayacak. Artık planlarınızı paylaşabilir ve kafanızdaki fikirleri hayata geçirmek için adımlar atabilirsiniz. Ancak, bu geçişten önce bunu yapmaktan kaçınmalısınız.

Temmuz 2024 Terazi Burcu Yorumları

Ayın Başlangıcı:

Bu ay parayla ilgili konular ön planda olacak. Uzun zamandır beklediğiniz bir para varsa, bu ay onun tahsilatıyla ilgilenebilirsiniz. Para alacak-verecek dengesi önem kazanacak ve verimli bir ay olacak. Bu verimi para tahsilatı yapmak ve beklediğiniz paranın gelmesi için kullanabilirsiniz.

6 Temmuz’daki Yengeç Burcundaki Yeni Ay:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda bir Yeni Ay gerçekleşecek. Bu Yeni Ay, kariyer ve meslek alanlarınızda önemli başlangıçlar ve kararları gündeme getirebilir. Anlaşmalar yapabilir, iş değişikliği veya kariyerinizde yenilikler düşünebilirsiniz. Önemli projelerinizi başlatmak için 6 Temmuz sonrası 15 gün boyunca hareketlilik olabilir.

Yuva Kurmak ve Statü Değişikliği:

Bu dönemde yuva kurmak, statü değişikliği yapmak, annenizle ilgili önemli kararlar almak veya evliyseniz partnerinizin ailesiyle ilgili kararlar gündeme gelebilir.

2 Temmuz’da Merkür’ün Aslan Burcuna Geçişi:

2 Temmuz itibarıyla Merkür Aslan burcuna geçiyor, bu da sosyal çevrenizi hareketlendirecek. Arkadaşlarınızla ve sosyal çevrenizdeki insanlarla daha sık görüşecek ve 11 Temmuz’dan sonra grubunuzun aranılan ismi olacaksınız. Değişik yerlere gitmek, arkadaşlarınızla aranızdaki soğukluğu gidermek, işbirliklerine girmek, ürün lansmanları yapmak veya organizasyonlar, davetler ve aktiviteler içinde bulunmak hayatınızı güzelleştirecek.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da gerçekleşecek Dolunay, aile ve evle ilgili konularda önemli kararları karşınıza getirecek. Taşınmayı veya yer değişikliği yapmayı düşünüyorsanız, bununla ilgili önemli girişimlerde bulunduysanız, bu Dolunay bu konuları tamamlayacak. Haziran sonunda tembellik ettiyseniz ve işleri ertelediyseniz, bu Dolunay “yapmak zorundasınız” diyecek.

26 Temmuz’da Merkür’ün Başak Burcuna Geçişi:

26 Temmuz’da Merkür Başak burcuna geçiyor, bu yüzden Temmuz sonuna doğru daha dikkatli olmalısınız. Her ortamda konuşmamaya ve planlarınızı, düşüncelerinizi fazla paylaşmamaya özen gösterin. Arkanızdan iş dönebilir, bu yüzden iki hafta boyunca dikkatli olmalısınız.

Temmuz 2024 Akrep Burcu Yorumları

Temmuz Ayı İlişkiler Ayı:

Temmuz ayı, ilişkiler açısından oldukça hareketli geçecek. Uzun zamandır “Artık bir ilişkim olsun” ya da “İlişkilerimde bir şeyleri rayına oturtayım” diyorsanız, bu ay tam da bunun zamanı. Hayatınıza yeni bir insan girmiş olabilir veya yeni biriyle tanışmış olabilirsiniz. Bu dönemde karşı cinse karşı inatçı tavırlar sergileyebilirsiniz, “Büyük aşklar kavgayla başlar” misali. Bu yüzden, karşı tarafı düşünerek adım atmayı ihmal etmeyin; bu konularda gerçekten şanslı olacağınız bir ay olacak.

2 Temmuz’da Merkür Aslan Burcuna Geçiyor:

Merkür’ün Aslan burcuna geçişiyle göz önünde olduğunuz ortamlarda çok konuşulacaksınız. Birden fazla işle meşgul olacaksınız ve kariyerinizde önemli konuşmalar, görüşmeler yapabilirsiniz. Annenizle olan iletişiminiz de bu dönemde hızlanacak.

6 Temmuz’daki Yengeç Burcundaki Yeni Ay:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda gerçekleşecek Yeni Ay, seyahat ve eğitimle ilgili konuları hızlandıracak. Ticari faaliyetler, hukukla ilgili işler, yurt dışı bağlantılı projeler ve daha az samimi olduğunuz insanlarla yapılacak işler gündemde olacak. Medyayla ilgili harekete geçmek veya eğitimle ilgili bir karar vermek istiyorsanız, bu Yeni Ay’ı değerlendirebilirsiniz.

11 Temmuz’da Venüs Aslan Burcuna Geçiyor:

11 Temmuz’dan sonra Venüs Aslan burcuna geçer geçmez parlayacak ve hareketli olacaksınız. Hayatınızdaki insanla ilişkinizi güçlendirecek güzel adımlar atabilirsiniz. Kalıcı bir ilişkiniz varsa, ailelerin tanışması veya ilişkiyi bir üst seviyeye taşıma gibi etkiler devreye girebilir.

21 Temmuz’daki Oğlak Burcundaki Dolunay:

21 Temmuz’da Oğlak burcunda bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, iletişim ve yakın çevrenizle ilgili önemli kararları gündeme getirecek. Yakın çevrenizdeki insanlarla olan ilişkilerinizde de bazı kararlar alabilirsiniz.

27 Temmuz’da Merkür’ün Başak Burcuna Geçişi:

27 Temmuz’dan itibaren Merkür’ün Başak burcuna geçişi, katılacağınız ortamlarda daha fazla hareketlilik getirecek. Bu dönemde sosyal hayatınız hızlanacak.

Temmuz 2024 Yay Burcu Yorumları

Çalışma Koşulları ve Sağlık:

Temmuz ayında çalışma koşulları, gündelik hayatın ritmi, angarya işler ve sağlıkla ilgili konular ön planda olacak. Özellikle sağlık konularına ekstra özen göstermeniz gerekiyor. 1 Temmuz civarında ateşli ve salgın hastalıklara yakalanma riskiniz yüksek olabilir.

Seyahat ve Planlar:

2 Temmuz’da Merkür’ün Aslan burcuna geçmesiyle seyahatler hızlanacak. Farklı yerlere gitmek ve yeni insanlarla tanışmak isteyeceksiniz. Uzun zamandır aklınızdaki bazı planları hayata geçirme şansınız olacak.

6 Temmuz’daki Yeni Ay:

6 Temmuz’da gerçekleşecek Yeni Ay, müşterek para alanlarınızı etkileyecek. Alacak verecek konuları, banka işlemleri, parayı daha iyi değerlendirme gibi konular gündemde olacak. Sponsor anlaşmaları, tahsilatlar, miras ve nafaka konularında ilerlemeler kaydedebilirsiniz.

11 Temmuz ve Sonrası:

11 Temmuz’dan itibaren keyfinize diyecek yok! Uzun bir süre sonra kendinizi daha güçlü ve enerjik hissedeceksiniz.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da Oğlak burcunun son derecelerinde bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, parayla ilgili önemli kararları harekete geçirecek. Daha önce elinize geçen paranın tamamlanması, ikinci bir para akışı veya parayla ilgili meselelerin nihayete ermesi gibi konular gündemde olacak.

26 Temmuz ve Sonrası:

Temmuz ayı boyunca sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece, 26 Temmuz’dan itibaren durdurulamaz olacaksınız. Enerjiniz ve motivasyonunuz artacak, bu dönemde önemli adımlar atabileceksiniz.

Temmuz 2024 Oğlak Burcu Yorumları

Oğlak ve yükselen Oğlaklar; Temmuz ayı sizin için hem keyifli hem de çocuğunuz varsa onunla ilgili konuların aktif olduğu bir dönem olacak. Bu ay, hem mutluluk hem de bazı mücadeleler içerebilir. İşlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz, ancak zaman zaman işinizle ilgili düşünceleri geri planda bırakmanız gerekecek.

Parasal Konular:

2 Temmuz itibarıyla Merkür Aslan burcuna geçiyor ve parayla ilgili konular önem kazanıyor. Alacak verecek dengesi dikkat gerektirecek. 11 Temmuz’da Venüs’ün de bu alanlara geçmesiyle maddi konularda rahatlama yaşayacaksınız. Parayı iyi organize ederek, neler yapılması gerektiğine karar vereceksiniz.

İlişkiler ve Kişisel Gelişim:

2 Temmuz ve 11 Temmuz sonrası, karşı cinsle olan bağlantılar da önem kazanacak. Cinselliğe olan eğiliminiz artabilir ve hayatınızı anlamlandırmak için derin konuşmalar ve yeni insanlarla tanışma fırsatları devrede olacak.

6 Temmuz’daki Yeni Ay:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda bir Yeni Ay gerçekleşecek. Bu Yeni Ay, ilişkilerle ilgili önemli kararları ön plana çıkaracak. Eşinizin veya partnerinizin hayatına dair önemli kararlar alabilirsiniz. Taşınma gündeme gelebilir veya partnerinizin isteklerine göre hareket etme gerekliliği doğabilir. Hayatınızda biri yoksa, yeni bir ilişkiye adım atma zamanı gelebilir. Ortaklıklar ve işbirlikleri de bu Yeni Ay’ın konuları arasında olacak.

21 Temmuz’daki Dolunay:

21 Temmuz’da Oğlak burcunun son derecelerinde bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, kişisel alanınızda olacak ve ilişkilerle ilgili alınan kararların nihayete ermesini sağlayacak. Haziran sonunda başlattığınız bazı işlerin sonuçlarını alma ve sağlıkla ilgili konularda da gelişmeler yaşama potansiyeliniz yüksek. İnatlaşmalardan kaçınmanız bu dönemde önemli olacak.

26 Temmuz ve Sonrası:

26 Temmuz’dan sonra Merkür’ün Başak burcuna geçişiyle seyahatler, medya alanları ve iletişim konuları daha da önem kazanacak. Tatil yapmayı düşünüyorsanız, 26 Temmuz’dan sonraki dönem oldukça keyifli ve sizi mutlu eden bir dönem olabilir.

Temmuz 2024 Kova Burcu Yorumları

Aile ve Ev:

Temmuz ayına ailevi konular ön planda giriyorsunuz. Eviniz ve yuvanız bu ayın önemli temaları olacak. Ayın başında, ebeveyninizin sağlığıyla ilgili konular gündeminize yerleşebilir. Evde yapılması gereken boya, badana, tadilat gibi işler bu dönemde gündeme gelebilir. Ayrıca, bir yerden bir yere taşınma durumu da söz konusu olabilir. Bu dönemde sert ve agresif etkilerden uzak durmaya özen gösterin.

İkili İlişkiler:

2 Temmuz itibarıyla Merkür Aslan burcuna geçiyor ve bu geçişle birlikte şartlar ve koşullar karşı tarafın elinde olacak. İkili ilişkilerinizde ve özel hayatınızda sevdiğiniz kişinin konuşmaları, fikirleri ve vereceği kararlar hayatınızda daha da önem kazanacak. İlk başta bazı sıkıntılar ve sorunlar yaşanabilir, ancak bunları çözmek üzere konuşmalar yapabilirsiniz. 11 Temmuz’dan sonra Venüs’ün bu alanlara geçmesiyle birlikte sevdiğiniz kişiyle aranızdaki bağlar kuvvetlenecek ve aşkınızın daha da güçlendiğini fark edeceksiniz.

İş ve Sağlık:

6 Temmuz’da Yengeç burcunda bir Yeni Ay gerçekleşecek. Bu Yeni Ay, işle ilgili önemli kararları gündeme getirecek. İş koşulları, hizmet alanı ve sağlıkla ilgili konularda önemli açılımlar bu Yeni Ay’la beraber devreye girecek. Sağlığınıza dikkat etmeniz gereken bir dönemdesiniz. Bu dönemde aldığınız kararların sonuçlarını ilerleyen zamanlarda rahatça görebilirsiniz.

Kritik Dönemler:

21 Temmuz’da Oğlak burcunda bir Dolunay gerçekleşecek. Bu Dolunay, sizin için oldukça önemli olacak. Bir önceki Dolunay da kadersel alanınızda oluşmuştu. Arkanızdan iş çevrilme potansiyeli yüksek olacak. Bu dönemde başlamış olan olayların sonuçlarıyla yüzleşmek ve bir sonuca varmak önemli olacak. Sağlığınıza ve ruh sağlığınıza özen göstermeyi ihmal etmeyin. Beklenmedik olaylarla karşılaşabilirsiniz. Kemik ağrıları, iskelet sistemi sıkıntıları, dizler ve dişler gibi konulara dikkat etmeniz gerekecek.

Para ve Zihin:

26 Temmuz’dan sonra Merkür’ün Başak burcuna geçmesiyle birlikte, parayla ilgili konularda zihniniz çok iyi çalışacak. Sorunlarınız varsa bu dönemde çözümler üretmekte zorlanmayacaksınız.

Temmuz 2024 Balık Burcu Yorumları

İletişim ve Çevre:

Temmuz ayı, Balık burcu için iletişimin güçlü olduğu bir dönem olacak. Çevrenizdeki insanlarla bağlantılar önemli hale gelecek ve birçok kişiyle bir araya gelmek isteyeceksiniz. Yakın çevrenizdeki değişiklikler bu ay belirgin hale gelebilir. Temmuz’un başında özellikle araba kullanırken dikkatli olmanızda ve sözlerinize, inatçı tutumlara dikkat etmenizde fayda var.

Çalışma ve Günlük Hayat:

2 Temmuz’da Merkür Aslan burcuna geçiyor, bu da çalışma hızınızı ve temponuzu artıracak. Çalışmıyor olsanız bile, günlük hayatınızda önemli işleri organize edebilir ve verimliliğinizi artırabilirsiniz. Sağlıkla ilgili konular da bu dönemde önem kazanacak. 11 Temmuz’da Venüs’ün bu alanlara geçmesiyle, sağlık sorunlarınızın yavaş yavaş azaldığını görebilirsiniz. Yanınızda çalışanlara veya birlikte çalıştığınız kişilere 11 Temmuz’dan sonra daha fazla fayda sağlayabilirsiniz.

Aşk ve Çocuklar:

6 Temmuz’da aşk evinizde gerçekleşecek olan Yeni Ay, aşk hayatınıza dair önemli kararları gündeme getirecek. Bu dönemde yeni bir aşka başlamak, flörtleşmek, mevcut ilişkinizi derinleştirmek ve sevdiğiniz kişiyle planlar yapmak gibi konular öne çıkacak. Eğer çocuğunuz varsa, onunla ilgili önemli kararları bu Yeni Ay ile birlikte devreye koyabilirsiniz.

Sosyal Çevre ve Arkadaşlıklar:

21 Temmuz’daki Dolunay, sosyal çevreniz ve arkadaşlık ilişkilerinizle ilgili önemli kararları içerecek. 22 Haziran’da bazı arkadaşlarınızla aranızdaki meseleleri çözmeye çalıştıysanız, bu Dolunay’da sonuçları görebilirsiniz. Ayrıca, yer değişikliği yapma veya sosyal çevrenizi değiştirme ile ilgili konular da bu dönemde gündeme gelebilir.

Aşk ve İlişkiler:

26 Temmuz’da Merkür’ün Başak burcuna geçişiyle, Temmuz sonunda aşk hayatınızda aktif bir dönem başlayacak. Bu dönemde aşkı ilişkiye dönüştürme ve ilişkileri farklı bir bakış açısıyla ele alma potansiyeliniz yüksek olacak. Temmuz ayı, ilişkilerle dolu dolu geçirecek olan burç sizsiniz.

Her burcunun kendi benzersiz deneyimleri ve etkileri vardır. Temmuz ayı, astrolojik olarak birçok fırsat ve değişiklik getirebilir. Burçların bu etkileri farklı şekillerde deneyimlemesi muhtemeldir.

Sizler için hazırladığımız 2024 Temmuz ayı burç yorumları yazımız umarız faydalı olmuştur.

Dileriz ki herkes için bu ay, olumlu gelişmeler ve güzel etkilerle dolu bir zaman olur.

Herkes için mutluluk ve başarı dolu bir Temmuz ayı diliyoruz!

 

Reklam

Türkiye’nin en büyük kripto para piyasası BtcTurk, Cumartesi günü yaptığı açıklamada borsalarının siber saldırıya uğradığını belirtirken, popüler bir Bitcoin analisti ise çalınan para miktarının yaklaşık 55 milyon dolar olduğunu iddia etti.

Açıklamada “Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir.

Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir,” ifadeleri kullanılırken, “BtcTurk’ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir” diye eklendi.

Borsa ayrıca konuyla ilgili “ayrıntılı bir araştırma” yürüttüklerini ve güvenlik yetkililerinin de konudan haberdar edildiğini söyledi.

“Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir.

Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.”

Tanınmış bir Bitcoin analisti olan ZachXBT, X’teki bir gönderisinde parayı çalan kişinin “1,96 milyon AVAX (54,2 milyon dolar) taşıyan ve Coinbase/THORChain’e aktaran bir adres olduğunu” düşündüğünü söyledi.

Kripto para birimleri Türkiye’de oldukça popüler durumda, ve ülke dünyanın dördüncü büyük kripto ticaret pazarı konumunda.

Reklam

26. Yapı Kredi Afife tiyatro ödül töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Sunucu Haldun Dormen törene katılamadı

 Запрет, разрушивший Халдун Дормен

Bu yıl 26’ncı kez düzenlenen ‘Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde yılın en başarılı tiyatrocularına ödülleri, törenle takdim edildi.

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen ödül töreninde sunuculuğu Özge Borak ile Mert Fırat üstlendi. Haldun Dormen’in sanat danışmanı olduğu Afife Tiyatro Ödülleri’nde ödül kazananlar, büyük bir mutluluk yaşarken lâyık görüldükleri ödülleri, kariyerlerinin sıçrama tahtası edasında havaya kaldırdı.

‘Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde ödül kazananlar ve onları alkışlamak için salonda olanlar, büyük bir mutluluk yaşarken törenin ev sahibi ve organizasyonun sanat danışmanı olan Haldun Dormen, bir hayli üzüntülü saatler geçirdi.

Bunun nedeni de doktorunun 96 yaşındaki Haldun Dormen’e törene katılması için izin vermemesi… Hasta olan Dormen, çok istese, ilaç takviyesi alsa da doktorundan izin alamadı. Doktorunun; “Üzgünüm ama törene kesinlikle katılamazsın. Değil, törene katılmak evde ayakta bile olamazsın. Aksi takdirde sorumluluğu kabul etmiyorum. Kurban Bayramı’na kadar evinden dışarı çıkmamalısın” dediği Dormen, çaresizce ‘Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’ töreninde yer alamadı.

Haldun Dormen, aynı zamanda fikir babası da olduğu ödül törenine ilk kez katılamadı.

Haldun Dormen, geçtiğimiz yıl, rahatsızlığı nedeniyle konuklarını oturarak karşılamak zorunda kalmıştı.

Töreni evinde çevrim içi olarak izleyen Haldun Dormen’in adına verilen ‘Haldun Dormen Özel Ödülü’nü bir başka meslektaşı Duru Tiyatro adına Emre Kınay’a takdim etti.

Haldun Dormen, dün Habertürk‘ün yazdığı gibi, Afife Ödül Töreni’ne neden katılamadığını şu sözlerle dile getirdi; “Güzel bir günden herkese selamlar. Doktorumun tavsiyesi üzerine evde bolca dinlenme fırsatım oldu. Basında çıkan bazı yanlış haberler de beni şaşırttı. Doğru haberleri vereyim şimdi. Tatilime pazar günü Şile’de başlıyorum. Daha sonra Bodrum’da görüşmek üzere. Bu arada Dormen Akademi’de mezun ettiğim 3 sınıfımın öğrencilerini de tebrik eder hepsine başarılar dilerim. Sevgiler… ”

Reklam

Sıcaklığın 52 dereceye ulaştığı Suudi Arabistan’da hac ibadeti sırasında hayatını kaybeden hacıların sayısının 1.000’i aştığı iddia edildi.

Bu yıl Müslümanların kutsal topraklara yaptığı hac ziyareti sırasında sıcaklıkların 50 derecenin üzerine çıkmasının ardından en az 1.000 kişinin hayatını kaybettiği ve 2.000’den fazla kişinin hastanelerde tedavi gördüğü belirtildi.

Perşembe günü kaydedilen yeni ölümler arasında Mısır’dan 58 kişinin bulunduğunu söyleyen bir Arap diplomat, ülkeden gelen 658 ölümden 630’unun kaydedilmediğini söyledi.

Suudi devlet televizyonu Pazartesi günü Mekke’deki Ulu Cami’nin gölgesinde sıcaklığın 51.8 dereceye kadar yükseldiğini söyledi.

23 Türk hacı adayı hayatını kaybetti

Türkiye’den 2024 Haccı sırasında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarının sayısı 23’e yükseldi.

Hac ibadeti kapsamında Suudi Arabistan’da Rahmet Tepesi olarak bilinen kutsal Arafat Dağı’nda toplanan hacı adayları, su püskürtme direkleri gibi yöntemlerle serinletiliyor.

Suudi Meteoroloji Merkezi’ne göre, Arafat Dağı’ndaki yüksek sıcaklıklarla mücadele etmek için Mina ve Ulu Cami’de dağa giden yollarda ve çevresinde kurulan soğutma istasyonları hacıların serinlemesine yardımcı oldu.

Hacılara şemsiye kullanmaları ve bol su içmeleri çağrısında bulunuldu.

Reklam

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim desteği ile ilgili işvereni rahatlatacak açıklama yaptı. İşverene emekli, işsizlik maaşı alan, engelli veya yaşlı çalışanları için prim desteği sağlanacak.

SGK duyurdu: Emekliler için destek verilecek! SGK Destek primi 2024 ne kadar?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verdiği destekler ile üretimin devam etmesini sağlıyor. Özellikle emekli olup ama çalışmaya devam etmek isteyen emekliler için işverene destek vererek istihdamın devam etmesini sağlıyor. İşsiz, emekli olanları çalıştıran işverene SGK prim ödeme oranında yüzde 5 ile yüzde 37,5 arasında indirim uyguluyor.

SGK’NIN VERDİĞİ DESTEKLER

İnsan kaynakları platformu Kolay İK, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2024 yılında da vereceğini duyurduğu 14’ü 4/A sigortalı çalıştıran iş yerlerine, 2’si 4/B sigortalılarına yönelik toplam 16 adet sigorta primi teşvikinin en çok talep gören 7 tanesini açıkladı.

SGK duyurdu: Emekliler için destek verilecek - Resim : 1

BAKANLIK TARAFINDAN KARŞILANIYOR

5510-Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi teşviki (Yüzde 5) Özel sektör çalışanlarının esas kazancı üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin, işveren hissesinin beş puanlık kısmına isabet eden tutarı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

EMEKLİLER İÇİN DESTEK

15510-Emekli çalışan istihdam edenlere özel (Yüzde 5) 5510 sayılı kanunun geçici 95. maddesinin birinci fıkrası kapsamında emekli olanların en son çalıştıkları özel sektör iş yerinden ayrıldıkları tarihi takip eden 30 gün içerisinde sosyal güvenlik destek primine tabi çalışmaya başlamaları halinde, sosyal güvenlik priminin işveren hissesinin 5 puanlık kısmına isabet eden tutarını Hazine ve Maliye Bakanlığı karşılıyor.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALANLAR

İşsizlik ödeneği alan sigortalıların özel sektörde işe başlaması durumunda, bu kişilerin işsizlik ödeneğine hak kazandığı süre boyunca prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan kısa vadeli sigorta primlerinin yüzde 1’i ile uzun vadeli sigorta primleri ve genel sağlık sigortası priminin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.

6 AY FAYDALANILIYOR

6111- 2011-2025 yılı arasındaki istihdamı ilgilendiriyor (Yüzde 20.5) Özel sektör işverenleri tarafından 1 Mart 2011-31 Aralık 2025 tarihleri arasında işe alınan sigortalılar için prime esas kazançları üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin tamamı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor. Şirketler aynı zamanda Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsizler arasından işe yeni alınan çalışanlar için ilave 6 aylık süre ile teşvik uygulamasından faydalanabiliyor.

ENGELLİ ÇALIŞAN İÇİN DESTEK

14857-Engelli çalışan istihdamında prim teşviki (Yüzde 20.5) Özel sektöre ait iş yerlerinde istihdam edilen engelli çalışanların sigortalıların, prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hisselerinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

5746/15746-Ar-Ge ve tasarıma özel teşvik (Yüzde 12.5) Ar-Ge/Tasarım ve destek personeli ile 4691 sayılı kanunun geçici 2. maddesi uyarınca ücreti gelir vergisinden muaf olan personelin ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı, 31 Aralık 2028 tarihine kadar Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca karşılanıyor.

2828-Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamındaki çalışanlar için teşvik (Yüzde 37.5) 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun ek 1. maddesi kapsamına giren kişilerin özel sektör işverenleri tarafından istihdamı halinde, prime esas kazanç alt sınır üzerinden hesaplanan sigorta primi ve işsizlik sigortası priminin sigortalı ve işveren hissesinin tamamı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Reklam

Emekli maaşı temmuz zammının ne kadar olacağı, SSK ve Bağ-kur emeklileri tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Yılda 2 kez toplu sözleşme zammına ek 6 aylık enflasyon farkı alan emekliler, gözlerini temmuz ayına çevirdi. Bu ay açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte emekliler şimdiden yüzde 22,72’lik zammı haketmiş oldu. Peki, 2024 emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Emekliye refah payı verilecek mi?

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 1

6 aylık enflasyon farkının belli olmasıyla birlikte emeklilerin temmuz ayı zammı da belirlenmiş olacak. Milyonlarca emekli temmuz ayı maaşlarının ne kadar olacağını ve refah payı verilip verilmeyeceğini araştırıyor. Emekliye refah payı konusuyla ilgili, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan geçtiğimiz günlerde açıklama bulundu ve temmuz ayını işaret etti. Peki, 2024 emekli maaşı temmuz zammı ne kadar olacak? Refah payı verilecek mi?

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 2

Her yıl iki kez ocak ve temmuz dönemlerinde maaşlarına zam alan emekliler, 2024 yılının ilk 6 aylık dönemi için yüzde 49,25 oranında maaşlarına zam almıştı.

Ocak, Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs ayları için açıklanan enflasyon verisiyle birlikte 5 aylık enflasyon farkı 22,72 olarak açıklandı. Böylelikle emekliler mayıs ayı itibarıyla yüzde 22,72 enflasyon farkını şimdiden haketmiş oldu.

Son yapılan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre 6 aylık enflasyon yüzde 25,46 olarak hesaplandı.

Bu hesaplamalar temmuz ayında açıklanacak olan haziran ayı enflasyonuyla aynı doğrultuda gelirse eğer emeklilerin alacağı zam oranı, enflasyon farkına bağlı olarak yüzde 25,46 olacak.

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 3

Geçtiğimiz haftalarda konuya ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim” demişti.

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 4

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak açıklandı.

Buna göre; SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için 3,16, nisan ayı için 3,18 ve mayıs ayı için 3,37 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

Böylece memur ve emeklileri maaş zammını ilgilendiren enflasyon metriği yüzde 22,72 olarak belirlendi.

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 5

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, nisan ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,18 olarak açıklandı.

Buna göre; SGK ve Bağ-Kur emeklileri ocak ayı için yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53, mart ayı için 3,16 ve nisan ayı için 3,18 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu.

Böylece memur ve emeklileri maaş zammını ilgilendiren enflasyon metriği yüzde 18,72 olarak belirlendi.

Emekli maaşı temmuz zammı 2024: Emekli maaşları ne kadar olacak, refah payı verilecek mi? 5 aylık enflasyon farkına göre zam oranları belli oldu - 6

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor.

5 aylık enflasyon yüzde 22,72 olarak gerçekleşti.

Böylece mayıs ayı itibarıyla işçi emeklisinin maaş zammı şimdiden yüzde 22,72 oldu.

Reklam

Demografik değişim, dünya genelinde birçok ülkenin karşı karşıya olduğu önemli bir konudur. Özellikle yaşlanan nüfus, ekonomik yapılar üzerinde derin etkiler yaratmaktadır. Nüfusun yaşlanması, doğurganlık oranlarının düşmesi ve yaşam süresinin uzamasıyla birlikte gerçekleşen bir olgudur. Bu demografik değişim, işgücü piyasasından sağlık hizmetlerine, sosyal güvenlik sistemlerinden tüketim alışkanlıklarına kadar geniş bir yelpazede ekonomik sonuçlar doğurur.

Yaşlanan nüfusun ekonomiye olan ilk etkisi, işgücü piyasasında hissedilir. Çalışma çağındaki nüfusun azalması, işgücü arzının düşmesine neden olur. Bu durum, işverenlerin nitelikli iş gücü bulmasını zorlaştırır ve ücretlerin artmasına yol açar. İşgücü arzındaki azalma, aynı zamanda ekonomik büyüme hızını da olumsuz etkiler. Daha az sayıda çalışan, daha düşük üretim anlamına gelir ve bu da ekonomik büyümenin yavaşlamasına neden olur.

İkinci olarak, yaşlanan nüfus sağlık hizmetleri talebini artırır. Yaşlı nüfusun sağlık ihtiyaçları gençlere göre daha fazladır. Bu durum, sağlık harcamalarının artmasına ve sağlık hizmetleri sektöründe daha fazla yatırım yapılması gerekliliğine yol açar. Artan sağlık harcamaları, hem devlet bütçesi üzerinde baskı yaratır hem de bireylerin kişisel harcamalarını artırır. Sağlık sektöründe yaşanan bu talep artışı, aynı zamanda sağlık çalışanlarına olan ihtiyacı da artırır.

Sayfalar: 1 2 3

Reklam

Sürdürülebilir kentsel kalkınma, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarıyla bir bütün olarak ele alınması gereken bir süreçtir. Bu sürecin başarısı, yerel toplulukların aktif katılımı ve işbirliği ile doğrudan ilişkilidir. Yerel topluluklar, sürdürülebilir kentsel kalkınmanın temel taşı olarak, şehirlerin daha yaşanabilir ve dirençli hale gelmesinde kritik bir rol oynamaktadır.

Yerel toplulukların sürdürülebilir kentsel kalkınmadaki rolü, öncelikle çevresel sürdürülebilirlik konularında farkındalık yaratmakla başlar. Toplumun çevreye duyarlı bireylerden oluşması, kentlerde çevresel bilincin artmasını sağlar. Bu, geri dönüşüm, enerji tasarrufu ve yeşil alanların korunması gibi uygulamaların yaygınlaşmasına yardımcı olur. Yerel topluluklar, çevresel projelerde gönüllü olarak çalışarak, doğrudan çevreye katkıda bulunabilir ve diğer bireyleri de bu konuda teşvik edebilir.

Ekonomik sürdürülebilirlik açısından bakıldığında, yerel toplulukların küçük işletmeleri desteklemesi ve yerel ekonomiyi canlandırması önemlidir. Küçük ölçekli tarım, el sanatları ve yerel hizmetlerin desteklenmesi, ekonomik çeşitliliği artırır ve yerel ekonominin dayanıklılığını güçlendirir. Yerel ürünlerin tercih edilmesi ve tüketici bilincinin artırılması, sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı destekler. Ayrıca, yerel girişimciler ve işletmeler için eğitim ve kaynak sağlama gibi faaliyetler, ekonomik kalkınmayı teşvik eder.

Sayfalar: 1 2 3

Reklam

Dijital eşitsizlik, internet devriminin toplum üzerinde yarattığı en belirgin ve karmaşık sorunlardan biridir. İnternetin yaygınlaşması ve dijital teknolojilerin hızla gelişmesi, birçok fırsat ve yenilik getirmiş olsa da, bu süreç aynı zamanda dijital uçurumun da derinleşmesine neden oldu. Dijital eşitsizlik, internet erişimi, dijital okuryazarlık ve dijital hizmetlere erişim konularında yaşanan farklılıklar olarak tanımlanabilir. Bu eşitsizlikler, bireyler, topluluklar ve ülkeler arasında büyük farklılıklar yaratmakta ve toplumsal adaleti olumsuz etkilemektedir.

Birinci faktör, internet erişimi konusunda yaşanan farklılıklardır. Gelişmiş ülkelerde internet erişimi neredeyse evrensel hale gelirken, gelişmekte olan ülkelerde ve kırsal bölgelerde birçok insan hala internet hizmetlerine erişememektedir. Bu durum, eğitim, sağlık ve iş imkanları gibi hayati hizmetlere erişimde büyük engeller yaratmaktadır. İnternetin olmadığı veya sınırlı olduğu bölgelerde, bireyler dijital dünyada yer alamamakta ve bu da ekonomik ve sosyal açıdan geri kalmalarına neden olmaktadır.

Dijital okuryazarlık, dijital eşitsizliğin bir diğer önemli boyutudur. İnternet erişimi olan bireyler arasında bile, dijital teknolojileri kullanma becerileri büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Dijital okuryazarlık eksikliği, bireylerin interneti etkili ve güvenli bir şekilde kullanmasını engeller. Özellikle yaşlılar ve düşük eğitim seviyesine sahip bireyler, dijital dünyada zorluklar yaşayabilirler. Bu durum, dijital hizmetlere erişim, bilgi edinme ve iletişim gibi temel ihtiyaçların karşılanmasında önemli bir dezavantaj yaratır.

Sayfalar: 1 2 3

Reklam

En yeni paylaşımlar