Ev Bilim
Kategori:

Bilim

Reklam

Konaklamanızı en iyi şekilde değerlendirmek için, işte böyle bir tatilde yapılmaması gerekenler. Bunlar sık yapılan hatalar!

Yılın başlangıcı, konaklamanızı satın almaktan orada yapacağınız aktiviteleri organize etmeye kadar her şey dahil bir tatil planlamak için doğru zamandır. Bu nedenle, unutulmaz bir deneyim yaşamak için tatilde ruh halinizi ve sağlığınızı etkileyebilecek bazı şeylerin farkında olmanız gerekir.

Aşırı yemek

Aşırı yemek en yaygın tatil hatalarından biridir. Ne yazık ki, birçok tatilci ölçü ve tolerans gözetmeksizin sunulan her şeyi denemek ister ve tatillerinin en az bir gününü mahveden gastrointestinal sorunlarla sonuçlanır. Bu nedenle, aşırıya kaçmaktan kaçının ve ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun için valizinize bir ilaç kiti koymayı unutmayın!

Sadece tatil köyü zamanı

Bir dizi olanaktan yararlanabileceğiniz her şey dahil bir tatil köyüne gitmek için bir yıl beklemiş olabilirsiniz, ancak gidip çevreyi ziyaret etmemek hata olur.

Tesisteki insanların misafirperverliği, bölgenin kültürü ve öğrenebileceğiniz yeni şeyler sizi şaşırtabilir. Keyifli bir deneyim için konfor alanınızdan çıkmayı ve yeni bir şeyler yapmayı deneyin – yerel bir yemeği tatmak veya rehberli bir yürüyüşe çıkmak gibi! Bunun size harika anılar bırakacağı kesin!

Bahşiş yok

Her şey dahil tatillerin avantajı, çalışan hizmetlerinin fiyata dahil olmasıdır.

Ancak bu, katılımları için bir bahşiş beklemedikleri anlamına gelmez. Bir ürünü teslim etmek, uşak hizmeti veya gerekli bilgileri sağlamak gibi özel hizmetler için onlara bir miktar para teklif etmeyi seçebilirsiniz. Japonya gibi bunun kabul edilmediği ülkeler istisnadır.

Dehidrasyona dikkat edin!

Kahve ve alkollü içecekler de dahil olmak üzere her şeyin tepside sunulduğu bir tatilde, yeterince su içmeyi unutup susuz kalma ihtimaliniz yüksektir. Vücudunuzdaki su eksikliği sıcak çarpması, bayılma, yönelim bozukluğu, yorgunluk, sinirlilik ve diğer sağlık sorunlarına yol açar, bu nedenle özellikle sıcaklıklar yüksekse normalden daha fazla su içmeyi unutmayın!

Reklam

Alüminyum folyo, çoğumuzun evinde mutlaka bulunan sıradan bir üründür. Bununla birlikte, basit alüminyum folyo düşündüğümüzden çok daha kullanışlıdır ve dahiyane bir numara bize bu ürünü dondurucuya bile koymamızı önerir! Bu büyük bir sorundan kurtulmamızı sağlıyor

Alüminyum folyo, genellikle aklımıza bile gelmeyen son derece sıradan bir üründür. Dünyanın her yerindeki ev hanımları bu folyoyu pek çok şey için kullanır, ancak pek çok kişi temizlik için de son derece yararlı olabileceğinin farkında değildir! Daha doğrusu, dondurucuya alüminyum folyo koymak büyük bir sorundan kurtulmamızı sağlayacak ve dondurucuyu temizlerken işimizi kolaylaştıracaktır!

Daha doğrusu, bu ürün dondurucudan buzu çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çıkarmamıza yardımcı olabilir!

Tabii ki, bu dahiyane numarayı kullanmadan önce buzdolabının fişini çekmeyi unutmayın

Alüminyum folyo sandığınızdan daha faydalı olabilir

Bu yüzden tek yapmamız gereken alüminyum folyodan küçük toplar yapmak ve bunları kurutucuda hafifçe ısıtmaktır.

Daha sonra bu topları doğrudan dondurucuya koyabiliriz, böylece buzu ezmek zorunda kalmadan ve dondurucunun içine zarar verme riski olmadan çok daha kolay ve hızlı bir şekilde çıkarabiliriz

Dondurucudaki buzdan olabildiğince çabuk kurtulmak istediğimizde, bu dahiyane numara işimizi çok daha kolaylaştırabilir! Alüminyum folyo, çok sıradan görünmesine rağmen sayısız şekilde kullanılabilen ve mutfağımızda son derece faydalı olan bir üründür.

Ve gördüğümüz gibi, alüminyum folyoyu nasıl kullanacağımızı bilirsek, dondurucuyu temizlemek için bile yararlı olabilir! Bu hile ile temizlik çok daha kolay ve hızlı olacak!

Reklam

İşte bulunan en zehirli bitkiler. Canlı renkleri ve hoş görünümleriyle çok az miktarda yutulduklarında bile insanı hızla öldürebilen bu zehirli bitkilerin birçoğuna Romenlerin evlerinin çevresinde, hatta güzel bir fon oluşturdukları için bahçelerinde sıkça rastlanır.

Limon otu

Krizantem veya kadife çiçeği olarak bilinen narin, ilkbaharda çiçek açan bitkiler sadece güzel değil, aynı zamanda aktif maddelerinin toksisitesi nedeniyle tehlikelidir.

Dekoratif bitkilerin yanı sıra idrar söktürücü ve kalp tonikleyici özellikleri nedeniyle şifalı bitkiler.

Ancak çok az insan, onları tehlikeli kılan toksik maddeler içerdiklerinin farkındadır.

Fitoterapi uzmanı Flavius Dănăilă, Adevărul.ro’ya yaptığı açıklamada, “Bitkilerin içinde tutulduğu suyun ya da bu bitkinin yapraklarının, çiçeklerinin veya saplarının yanlışlıkla büyük miktarlarda yutulması baş dönmesine, mide bulantısına ve kusmaya, ağız boşluğunda ağrıya ve karın ağrısına, ishale ve bağırsak kramplarına neden olabilir” dedi.

En büyük tehlike, bu bitkilerin içerdiği maddelerin kalp atış hızını yavaşlatmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca sistolik kasılmaların enerjisini güçlendirir ve kalp kası hücresinin uyarılabilirliğini büyük ölçüde artırırlar. Bu da kan basıncının artmasına neden olur. Kalp atışı düzensizleşebilir.

Küçük çocuklar ve evcil hayvanlar en fazla risk altında olanlardır. Karahindiba tomurcuklarını, yapraklarını veya çiçeklerin yerleştirildiği vazolardaki suyu yanlışlıkla yutabilirler. Bu bitkilerin saklandığı saksıların çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlere yerleştirilmesi tavsiye edilir.

Bununla birlikte, böyle bir kaza meydana gelirse, hastaya toksik maddelerin emilmesi için özel bir tıbbi kömür ve kalp atış hızını düzenlemek için ilaç verecek olan doktora gitmek gerekir.

Ziyaret